Deri Cüzdan Nasıl Yapılır?

Deri Cüzdan Nasıl Yapılır

Deri Cüzdan Nasıl Yapılır?

El yapımı bir cüzdana sahip olmak istiyorsanız önce yapım malzemelerine sahip olmanız gerekir. Bu malzemeleri sizler için tek tek yazıyor olacağız.

Deri Cüzdan Yapım Malzemeleri Nelerdir?

Sadece temel malzemelerden bahsedelim. Güzel bir deri cüzdan yapmak istiyorsanız kaliteli malzeme kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Standart bir bifold deri cüzdan için kullanmanız gereken malzemeler;

 • Hakiki Deri (Crazy, semi analin, Vaketa, Full vegetal) çeşitlerini kullanabilirsiniz.
 • Demir Cetvel
 • Pergel
 • Kenar alma linöl
 • Falçata
 • Şimşir
 • Zımba
 • Mum ip
 • Endüstriyel yapıştırıcı
 • 120 – 180 kum Zımpara
 • Kenar parlatacı
 • Deri bakım kremi
 • Kauçuk
 • 2 adet dikiş iğnesi
 • Biz iğnesi

Üstte saydığımız malzemeler ile standart deri cüzdan yapabilirsiniz. Deri cüzdan nasıl yapılır sorusunun cevabı için bu malzemelerin nerelerde kullanıldığını bilmeniz gerekiyor.

Hakiki Deri Çeşitleri

Birçok çeşit hakiki deri vardır. Biz genellikle dananın en kaliteli bölgesinden yapılmış Crazy deri kullanıyoruz. Crazy deri dana derisinden üretilmiş bir deri çeşididir. Farklı kalınlıklarda hazır hale getirilmiş deriler vardır. Doygun bir görünüm için 1.2mm ile 1.5mm arasında derileri kullanmanızı öneririz. Crazy derilerin en belirgin özelliği vegetal derilerde olduğu gibi yıllar geçtikçe daha iyi bir görünüme sahip olmasıdır.

Deri Cüzdan Nasıl Yapılır?

İlk yapmanız gereken derinizin üzerine şablonunuzu biz iğnesi yardımıyla çizmenizdir. Çizdiğiniz şablonu demir cetvel yardımı ile çizgilere bire bir oturtup falçatayla kesim yapmanız gerekmektedir. Tüm parçaları kestikten sonra pergel yardımıyla delmeniz gereken bölgeleri işaretlemelisiniz. Daha sonra işaretlediğiniz bölgeleri zımba ile delmeniz gerekiyor. Cüzdan yapımı için zımbalar genel olarak 4mm, 5mm ve 6mm aralıklarla alınmalıdır. Biz çoğu ürünümüzde 6mm aralıklı zımba kullanmaktayız.

Kenar alma linöl aleti ile derilerin kenarlarını arkalı önlü olmak üzere full almanız gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra deri parlatıcı kremimizi parçaların kenarlarında kullanabiliriz. Tüm parçaları hazırladıktan sonra sadece kenar bölgeleri olmak üzere yapıştırıcımızı sürüyoruz. Yapıştırıcı sürdüğümüz bölümler sadece kenarlar olmalı. Yazımızın sonundaki video da detaylı olarak bu anlatımları görebilirsiniz. Yapıştırma işlemimiz bittikten sonra kauçuk ile derinin etrafına bulaşmış yapıştırıcıları temizleyebilirsiniz.

Bu ana kadar cüzdanımızın ciddi bir şekil almış olması gerekiyor. Dikiş kısmına gelecek olursak standart bifold cüzdanlarda ilk dikmeniz gereken yerler ceplerdir. Cepleri dikten sonra dış cebi yapıştırıp yanlardan tekrar dikmeniz gerekmektedir. Son olarak da 2. parçayı yapıştırıp dikerek cüzdanımızı tamamlamış oluyoruz.

Tüm kesim, yapıştırma ve dikim işlemleri bittikten sonra cüzdanın kenarlarını dikkatlice linöl yardımı ile alıyoruz ve önce 120 kum zımpara ile daha sonra da 180 kum zımpara ile pürüzsüz olacak şekilde zımparalıyoruz. Pürüzsüz görünüme geldikten sonra sadece parmağınızın ucunda damla olacak şekilde kenarlara su sürüp bez yardımı ile kurutuyoruz. Bu kenarlardaki kalan tozları alacaktır. Deri bakım kremini önce kenarlara ve deri yüzüyene hafifçe sürüp dinlendirmeye alıyoruz. Deri kremi tamamen emdikten sonra kenar parlatıcıyı sürüp şimşir yardımı ile kenarları düzleştiriyoruz.

Mükemmel deri cüzdanınız bu aşamadan sonra hazır olacaktır. 1 gün boyunca kullanmadan kremleri tam olarak emmesini beklemenizi tavsiye ederiz. Son olarak da deri cüzdan nasıl yapılır videomuzu izleyerek yukarıdaki adımların tamamını kendiniz de uygulayabilirsiniz.

Bu işin maliyetine gelecek olursak;

Yukarıda saydığımız malzemeler 20.07.2022 tarihi ile aşağı yukarı 2500 – 3000 TL bandında tutmaktadır.

Ürünlerimizi deri cüzdan kategorimizden satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir